image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yaşanan orman yangınları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında yangınların planlı bir şekilde yapıldığı ihtimali üzerinden, “İçişleri bakanlığımızın istihbaratın ciddi çalışmaları var. Net ne olabilir çalışmalardan sonra açıklamak durumundayız. Boş verip de geçiştirilecek bir şey değil” dedi.

Erdoğan, iktidarı yangın karşısında başarısızlıkla suçlayan muhalefete de tepki gösterdi.

“Burada bile siyaset spekülasyonlar maalesef siyasi partilerin yaklaşım tarzları üzüntü verici” diyen Erdoğan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bizim bir tarafta ciğerimiz yanıyor, ben Cumhurbaşkanı olarak bakan arkadaşlarımdan bazılarını bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle, dünyada sayılı itfaiye örgütlerine biz sahibiz. THK'nın uçakları varmış falan. Bunu neye göre söyleyebiliyorsunuz. THK'nın elinde kullanılabilecek uçak yok. Biz 45 helikopterle çalışıyoruz. Bunların yanında bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6'ya çıkmış durumda. Rusya ve Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan'dan da bir uçak kullanılacak.

“14 yangının kontrol altına alınma çabası devam ediyor”

Erdoğan ayrıca devam eden yangınlarla ilgili olarak son durumu kamuoyu ile paylaştı.

Erdoğan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bir diğer şey de İHA'larımızla bölgelerin durumunu sürekli inceliyoruz. 1080 araröz bölgede çalışıyor. 6440 orman muhafaze memuru çalışıyor. 28-30 Temmuz bu yangının süreci. 71 orman yangını çıkmış vaziyette. 57 kontrol altına alındı. 14 yangının kontrol altına alınma çalışması devam ediyor.”