image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısında yaptığı konuşmada, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili olarak bir bildiri yayımlayan ve haklarında soruşturma açılan eski amiraller üzerinden CHP kanadını hedef alarak, “Çok açık, net söylüyorum. Bu emekli amirallerin merkezinde CHP'nin kendisi vardır” dedi.

104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili bildirisini ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki açıklamalarına da tepki gösteren Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "Ya dünyanın neresinde emekli amiraller darbe yapmış" şeklindeki ifadesine atıfta bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Bunlar darbecinin emeklisi, muvazzafı olmayacağını bilmeyecek kadar cahil. Bizi herkesi terörist, herkesi darbeci ilan etmekle suçluyor. Tabii kendileri teröristlerle ilişki içinde olduğu için teröriste terörist dememizden rahatsız oluyorlar.”

"Bunların merkezinde CHP'nin kendisi vardır" 

“Bir grup emekli askerin aslı astarı olmayan meseleler üzerinden milli iradeyi, ülkenin seçilmiş yönetimini tehdit etmelerini küçümseyen, darbecinin ta kendisidir” diyen Erdoğan darbe heveslileri olarak gösterdiği amiraller vurgu yaparak, “Çok açık, net söylüyorum. Bu emekli amirallerin merkezinde CHP'nin kendisi vardır.

Bay Kemal, tankların arasından sıvışıp milletin sokakta verdiği mücadeleyi kahve içerek seyretmiş olabilirsin. Ama bundan sonra yemezler. Bundan sonra bu işin hesabını çok ağır vereceksiniz. Zira darbe heveslilerini bu derece hararetli şekilde savunmanıza millet müsaade etmez. Biz ise asla müsaade etmeyiz” ifadesini kullandı.