image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapılması mesajı verdi.

Yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını inşallah bu yıl içerisinde kaldığımız yerden devam ettireceğiz” diyerek, “Irak'ın kendi ayaklarının üzerinde durması, bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından da son derece önemlidir” diye konuştu..

Irak’ın terör örgütü IŞİD’e karşı verdiği mücadeleden zaferle ayrıldığını sözlerine belirten Erdoğan,

“Tabi bedeli ağır olmuştur. Binlerce Iraklı kardeşimiz şehit olmuştur. Türkiye Irak’a güçlü destek vermiştir. Her alanda her türlü desteği vermeye hazırız. Irak’ın kendi ayakları üstünde durması son derece önemlidir. Bu konuda da başarı sağlayacağına inanıyorum. Irak’ın yeninde imarı için 5 milyar dolar taahhüt etmiştik. Çalışmalarımızı hızlandırdık” ifadelerini kullandı.

Berhem Salih ise , “Kardeş Türkiye'ye dostluk kardeşlik ve her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldik” diyerek,

“Türkiye ve ırak iki komşu ülke.  Gerçek anlamda stratejik ortaklığı arzulamaktadır. Bölgemizin yeniden yapılanması için artık zamanı geldiğini belirttim. Artık dışarıdan bir takım vesayetlere ihtiyaç duymamaktayız. Irak ve Türkiye sahip olduğu stratejik konumu ile çok şey yapabilirler” sözlerini kullandı.