image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna-Rusya gerilimini görüştü.

Görüşme ile ilgili açıklamaya yayımlayan Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na göre, Taraflar Ege, Doğu Akdeniz, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler ile Rusya-Ukrayna krizi başta olmak üzere bölgesel meseleler ele aldı.

Yapılan görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin yapıcı adımları ve ısrarlı çağrıları sayesinde bugün Ege ve Doğu Akdeniz’de sakin bir havanın hakim olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Libya’da yeni hükümete savunma ve güvenlik alanında destek verilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde bu doğrultuda katkı sağladığını belirtti.

NATO’nun imkân ve kabiliyetlerini de kullanmak suretiyle Afganistan’a desteğin de en etkin biçimde sürdürülmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan ayrıca, Rusya-Ukrayna krizinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Minsk Anlaşmaları temelinde, diyalog yoluyla çözümlenmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.