image

PeyamaKurd - Macaristan Başbakanı Victor Orban ile ortak basın toplantısı düzenleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin, Dedeağaç'a üs kurmasına ilişkin, "Yunanistan'ın kendisi şu anda Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir" ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile ikili ilişkilerin yanı sıra ABD'nin Dedeağaç'ta kurduğu askeri üsse yönelik değerlendirmede bulundu.

Erdoğan açıklamasında, "Maalesef Dedeağaç ile ilgili konuda aslında sadece Dedeağaç bir üs değil" diyerek şu sözlere yer verdi:

"Yunanistan'ın kendisi şu anda Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir. Şu anda Yunanistan'ın içerisinde Amerikan üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. O denli Yunanistan'ın içinde Amerika'nın üsleri var. Ortaya öyle bir tablo çıkıyor ki, Yunanistan'ın kendisi adeta Amerika'nın bir üssü gibidir."

Ayrıca değerlendirmesinde, "Dedeağaç bunların içinde sadece ufak bir bölge. Şu anda bütün bunlar neden yapılıyor?" diyen Erdoğan, "Biz bunu tabii gerek Biden'la gerek ilgililerle Savunma, Dışişleri Bakanım yaptıkları görüşmelerde sorduklarında kaçamak cevap veriyorlar, dürüst davranmıyorlar. Kendilerine seçtikleri komşu yanlış bir komşu. Üs olarak Ege'de Yunanistan'la takındıkları tavır doğru değil" açıklamasında bulundu.