image

PeyamaKurd - Almanya'nın Ezidi Soykırımını tanımısının ardından Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg'den Irak için de bir açıklama geldi. Ezidi Miri, başkent Bağdat ziyaretinde Irak Parlamentosu ve siyasi partilerden Ezidi katliamının soykırım olarak tanınmasını talep ettiklerini ifade etti.

Irak ve Dünya Ezidilerinin Miri Hazım Tahsin Beg, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, son dönenmlerde yaptığı ziyaretlere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Irak'ın da bu soykırımı tanıması konusunda girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Ezidi Kürtlerin Miri, geçtiğimiz kasım ayının başında birkaç Körfez ülkesini, Avrupa'yı, İngiltere'yi ve Vatikan'ı ziyaret ettiğini belirterek, geçen ayın 22'sinde Almanya Parlamentosu'nda Ezidi soykırımının tanınmasına ilişkin oturumda hazır bulunduğunu kaydetti.

Şengal'in yeniden inşası ve Ezidilerin geri dönüşü ele alındı!

Mülteci ve insan hakları örgütleriyle yaptığı görüşmelerde şu anda Kürdistan Bölgesi'ndeki kamplarda 250 binden fazla Ezidinin mülteci durumunda olduğunu kendilerine ilettiğini ve kendilerinden Ezidilere yardım etmelerini istediğini belirten Tahsin Beg, devletin üst düzey yetkilileri ve siyasi partilerle yaptığı görüşmeye ilişkin, Şengal'de yıkılan evlerin yeniden inşası ve Ezidilerin geri dönüş talepleri üzerine durulduğunu vurguladı.

Ayrıca Ezidi Miri, Şengal’de güvenlik ve yönetimin istikrara kavuşturulması için Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğine dikkat çekerek, Irak Hükümeti üst düzey yetkilileriyle özellikle 2023 bütçesinden Şengal projeleri için gerekli paranın ayrılması gerektiğini konuştuklarını belirtti.