image

PeyamaKurd - Putin ve Erdoğan'ın Soçi'deki görüşmelerinin yankıları devam ederken, İngiliz basını, iki ülkenin ilişkilerine dair bir haber yayımladı. İngiliz Financial Times gazetesi yayımladığı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine dair, batılı yetkililerin, Türkiye ile Rusya arasındaki derinleşen ekonomik işbirliği konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunu kaydetti.

Putin-Erdoğan görüşmelerine dair Financial Times’a demeç veren 6 batılı yetkili, Türk ve Rus liderlerin, dün Soçi’de dört saatlik bir toplantının ardından ticaret ve enerji alanındaki işbirliğini genişletme anlaşmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Rusya ile görüşen Türkiye'ye "çok fırsarçı" mesajı!

Gazeteye konuşan bir AB'li yetkili, Türk-Rus işbirliğinin “giderek daha yakından” izlediğini belirterek, Türkiye’nin “giderek daha fazla” Rusya ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini bildirdi. Görüşmelere dair Türkiye’nin Rusya’ya yönelik davranışını “çok fırsatçı” olarak değerlendiren bir yetkili ise, “Türklerin endişelerimize dikkat etmesini sağlamaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Financial Times gazetesinin Washington’ın Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan ülkeleri, ABD’nin yasal yargı yetkisinin ötesindeki ihlalleri hedef alan “ikincil yaptırımlarla” vuracağı konusunda defalarca uyardığı hatırlatılan haberinde, AB’nin bu konuda daha zor ve ketum davrandığı vurgulandı.

"Batılı ülkeler, Türkiye'den çekilebilir"

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Haziran ayında Türk yetkililer ve İstanbullu bankacılarla bir araya gelerek onları yasa dışı Rus parasının kanalı haline gelmemeleri konusunda uyarmıştı.

FT'ye konuşan bir batılı yetkili, Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini iddia etti.

Ayrıca haberde Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin, “Türkiye’nin faaliyetlerini genişletmesinin yaratacağı risk ışığında, Batılı firmaları ya Türkiye’deki ilişkilerinden çekilmeye ya da Türkiye ile ilişkilerini küçültmeye çağıran yetkili, Ankara’ya karşı harekete geçebileceklerini” belirtti.

Diğer taraftan bu ifadeler, yasal açıdan durumlarını inceleyen ve iyi bir fikir olup olmadığını sorgulayan diğer bazı batılı yetkililer tarafından reddedildi.