image

PeyamaKurd - NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreçleri Türkiye tarafından veto edilirken NATO, taraflara Türkiye'nin PKK konusundaki hassasiyetine dikkat çekti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin pek çok açıdan kilit rol oynayan, hayati bir müttefik olduğunu, bu nedenle meşru endişelerinin giderilmesi için çalışıldığını ifade etti.

Finlandiya'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile süreci görüştü.

"Türkiye'nin güvenlik endişelerini ele almalıyız"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamasında, "Türkiye'nin terör örgütü PKK ile ilgili endişeleri de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız" diyerek, kendisinin ve ekibinin İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den yetkililerle sürekli temas içinde olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de 29-30 Haziran'da düzenlenecek NATO Zirvesi'nde söz konusu ülkelerin katılımı için bir anlaşmaya varılıp varılmayacağıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'nin endişelerine bir an önce yanıt verilerek sorunun çözülmesi için çalışıldığını, ancak zirvenin bu konuda bir süre bitimi niteliğini taşımayacağını kaydetti.

Ayrıca Stoltenberg açıklamasında, "Bunlar meşru endişeler. Terörizm ve silah ihracatıyla ilgili endişeler. Hiçbir NATO müttefikinin Türkiye kadar terörist saldırılardan zarar görmediğini anlamamız ve hatırlamamız gerekiyor" ifadesini kullandı.