image

PeyamaKurd - Senatör Lindsey Graham, başkanlığı kazanan Demokrat Joe Biden'in İran ile nükleer anlaşmaya geri dönmesinin "Orta Doğu'nun istikrarı için Biden yönetiminin alacağı en felaket karar olabileceğini" ileri sürdü.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Graham, Trump döneminde çıkılan ve 'İran'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA)' olarak bilinen nükleer anlaşmaya Joe Biden yönetiminin geri dönme planlarına ilişkin konuştu.

Lindsey Graham, söz konusu bu anlaşmaya dönülmesine ilişkin bir tasarının yakın zamanda Senatoda oylanması için bir girişim olduğunu aktararak, "Bu anlaşmaya geri dönmek, Orta Doğu'nun istikrarı için Biden yönetiminin alacağı en felaket karar olabilir. Senato bunu destekleyip desteklemeyeceğine ilişkin bir karara varmalı" ifadesini kullandı.

Senatonun Biden yönetiminin Paris İklim Anlaşması'na geri dönmesi konusunda da bir karara varması gerektiğini dile getiren Senatör Graham, "Şu anki haliyle, Paris İklim Anlaşması Çin ve Hindistan için büyük bir kazanç sağlıyor. Bu iki ülkenin karbondioksit yayılımı çok yüksek ancak anlaşma ile korunuyorlar" sözlerine yer verdi.