image

PeyamaKurd - Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, HDP’nin seçime Yeşil Sol Parti ile girmek için bir talepte bulunması halinde üstlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini ifade ederek, onur duyacaklarını dile getirdi.

Akın, “Biz acilen bu tek adam rejiminden kurtulmak, ekonomisiyle ekolojisiyle herkesin onurlu bir insan olarak yaşayabileceği, hiç kimsenin kimliğinden, inancından, görüşünden dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir hayatın tesis edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Erdoğan ve Bahçeli karar verecek”

HDP’nin kapatılmasına dair de konuşan Akın, “HDP’nin kapatılmaması için elimizden geleni yapacağız. Çünkü HDP’nin kapatılması, demokratik siyasete vurulmuş çok büyük bir darbe olacak. Bunun şimdiye kadar mücadelesini verdik. Bu davanın siyasi bir dava olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de hukuk olmadığı için Erdoğan ve Bahçeli karar verecek” dedi.

“Onların sorumluluğu olur”

Millet İttifakı’nın HDP’yi dışarıda tutmasına ilişkin de konuşan İbrahim Akın şunları dile getirdi:

“Millet ittifakı, Cumhur İttifakı’yla rekabete girerek bu sorunu çözebileceğini düşünüyor. Türkiye’deki matematik ve oy hesabına bakıldığında bunun ihtimali yok. Millet İttifakı eğer tek adam rejiminden kurtulmak istiyorsa, kapsayıcı olması lazım.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı muhatap alması gerek. Bütün duyarlılığımıza rağmen bizi görmemeleri halinde HDP adayını çıkarır ve bu halde cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimali de onların sorumluluğundadır.”