image

PeyamaKurd - Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait bir konvoy dün İdlib’de saldırıya uğradı. İdlib’te TSK’ya ait zırhlı aracın geçişi sırasında yola döşenen patlayıcı infilak etmiş saldırı sonucunda iki askeri hayatını kaybetmişti.

Söz konusu saldırı ise cihatçı örgüt Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı üstlendi. Cihatçı grup, Suriye’nin içinde ve dışında herhangi bir parti, grup ya da oluşum ile bağlantısı olmayan bağımsız bir tugay olarak biliniyor.  

Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı yaşananlara ilişkin açıklama yaparak, "Cuma akşamı Ensar Ebu Bekir el-Sıddık Tugayına bağlı bir müfreze, İdlib'in kuzeyindeki Kafriya-Ma'arrat Masrin kavşağında bir Türk birliğini bombalı araçla hedef aldı” ifadelerine yer verdi.

Bölgeden PeyamaKurd'e bilgi aktaran kaynaklar ise saldırının Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı tarafından yapıldığını doğrulayarak, cihatçı örgütün 2021 Ocak ayında Türkiye’ye yönelik tehdit mesajları yayınlaması sonrası TSK'ya karşı saldırılarını başlattığını belirttiler. 

“Kimlerden oluştuğunu kimse bilmiyor”

Terör örgütü IŞİD’in Suriye’den temizlenmesi Rakka’nın alınmasıyla son bulmadı. Dağılan örgüt değişik bölgelerde hücre örgütlenmeleri yaptı ve bölgede yaşanan çok başlılıktan da yararlanarak tekrar bir araya gelmeye başladı. Ama ortaya çıkan Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı’nın şu ana kadar kimlerden oluştuğunu kimse bilmiyor.

Türkiye İdlip’te hatırı sayılır bir askeri güç bulunduruyor. Ve bu cihatçı örgüt 2021 Ocak ayında Türkiye’ye yönelik tehdit mesajının ardından Türk Askerine karşı saldırılarını başlattı.

“Saldırılarını RPG ve yola döşenen bombalarla gerçekleştiriyorlar”

Afganistan’daki El -Kaide çizgisinde olan bu cihatçı örgüt Batı karşıtı ve onlara yardım edenleri düşman olarak görüyor.

İdlib'deki Türk devriyeleri, kimliği belirsiz gruplar tarafından birçok kez hedef alındı. Ellerinde termal kameralı uzun menzilli silahlar bulunan Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı, İdlip bölgesindeki TSK birliklerine saldırılarını genelde RPG ve yola döşenen bombalarla gerçekleştiriyor.

Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı, Ankara’ya yakın olduğunu iddia ettiği Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) örgütündeki radikal cihatçılara karşı da sık sık saldırı düzenliyor.