image

PeyamaKurd - İngiltere'de Johnson hükümetine ilişkin krizi giderek büyüyor. İlk olarak Sağlık ve Maliye bakanlarının istifalarının ardından bazı bakan yardımcıları da görevlerinden ayrıldı. Yapılan son istifalarla birlikte hükümette toplam istifa sayısı 35'e yükseldi.

Boris Johnson karşıtı kabine üyelerinin istifaları sürüyor. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye bakanı Rishi Sunak başı çekti. Bakan, bakan yardımcılarının ve hükümet adına parlamentoda danışmanlık görevi yürüten milletvekillerinin istifaları art arda geldi.

Johnson'ı istifaya çağıranların yanı sıra istifa dilekçesini verenler, güven kaybı ve parti içi huzursuzluğu gerekçe gösterdi. Sağlık Bakanlığı'na Johnson'ın Özel Kalem Müdürü Steve Barclay; Maliye Bakanlığı'na da Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi getirildi.

"Bir planımız var ve onu yürütmeye devam ediyoruz"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson parlamentoda soruları yanıtladı. Johnson, "hükümet kriz anında bırakıp gitmemeli" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Johnson, hükümetin görevine devam etmesi imkansız hale gelirse, o zaman istifa edeceğini söyleyerek, pes etmeyeceğini vurguladı ve "Bir planımız var ve onu yürütmeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Parlamento Meydanında Başbakan Boris Johnson karşıtı protesto düzenlendi.