image

PeyamaKurd - İngiltere ve Fransa yönetimleri, Manş Denizi’nde İngiliz Kanalı’nı geçmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 27 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından olayla ilgili birbirlerine suçlamalarda bulundu.

Manş'taki göçmen faciasına değinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı göçmen krizinin siyasallaştırılmaması konusunda uyardı.

Konuyla ilgili açıklama yayımlayan Elysee Sarayı’na göre Macron, dün akşam telefonda düzensiz göç hakkında görüştüğü Johnson’a iki ülkenin bu konuda ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron açıklamalarında, İngilizlerin tam bir işbirliği yapmasını ve trajik bir durumu siyasi amaçlar için kullanmaktan kaçınmasını beklediğini de kaydetti.

İngiltere'den Fransa'ya suçlama!

Ayrıca kriz ile ilgili konuşan İngiltere Başbakanı Johnson ise, Fransa’yı İngiltere’ye ulaşmaya çalışan göçmenleri durdurmak için yeterli çabayı göstermemekle suçladı.

Konuya dair açıklamada bulunan Johnson, “Bazı ortaklarımızı, özellikle Fransızları, durum konusunda gerekli olduğunu düşündüğümüz şekilde harekete geçmek için ikna etmekte zorlandık” sözlerine yer verdi.