image

PeyamaKurd- Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ülkede 3 aydan fazladır devam eden gösterilerde 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Irak Cumhurbaşkanı, ülkede aylardır devam eden hükümet karşıtı gösterilere değindi.

Irak Cumhurbaşkanı, Iraklı gençlerin daha iyi bir hayat, daha fazla iş imkanı, hizmet sektörünün iyileştirilmesi ve uzun süredir ülkeyi felce uğratan yolsuzluğun sona ermesi için gösteri düzenlediğini söyledi.

Şuana kadar kaç göstericini yaşamını yittirdiği konusunda da bilgi veren Salih, "Kanun tanımaz kişilerin gerçekleştirdiği şiddet nedeniyle çoğunluğu genç 600'den fazla masum barış yanlısı gösterici hayatını kaybetti" dedi.

‘Erken seçim yeterli’

Irak Cumhurbaşkanı, göstericilerin, demokratik bir siyasi yönetim ile özgür ve şeffaf bir seçim istediklerini belirterek, erken seçimin halk gösterilerini sona erdirmek için yeterli olduğunu belirtti.

Irak'ta 1 Ekim 2019'dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleler gibi gerekçelerle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor.