image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'ta Sadr Hareketi destekçilerinin protestolarına ilişkin açıklamada bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, mevcut krizin aşılması için vatanın menfaatini önceleyen gerçek ulusal bir diyaloga ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Şii lider Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarının meclisteki eylemlerinin ardından Irak Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından yazılı bir açıklama yapıldı.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, ülkenin içinden geçtiği hassas dönemde herkesi sükuneti muhafaza etmeye ve vatanın menfaatini her şeyin üstünde tutmaya çağırarak, yaşanan krizin aşılması için ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamayı, sivil ve toplumsal barışı sağlamlaştırmayı amaçlayan, vatanın menfaatini önceleyen gerçek ulusal bir diyaloğa ihtiyaç olduğunu belirtti.

Açıklamalarında siyasi çevreler arasında olması istenen diyaloğun, ülkede yaşanan krizin kökenine inmesi, bunlara çözüm üretmesi ve ülkeyi güvenli limana ulaştırması gerektiğini belirten Salih, mevcut durumun, tüm siyasileri büyük bir sınavla karşı karşıya bıraktığını vurguladı.

Ayrıca Salih açıklamasının devamında yolsuzlukla mücadele ve tüm Iraklılara hizmet edecek güçlü bir devletin tesis edilmesi için ciddi bir şekilde çalışmak gerektiğine dikkat çekti.