image

PeyamaKurd - Irak'taki Sadr Hareketi destekçilerinin eylemleri sona ererken Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih erken seçim mesajında bulundu. Salih açıklamasında, erken seçimlerin krizden çıkış yolu olduğunu belirterek, federal ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerini sorunlara kalıcı ve radikal çözümler geliştirecek bir diyalog yürütme çağrısı yaptı.

Bugün Irak halkına hitaben bir konuşma gerçekleştiren Salih, "Ulusal bir anlayışa uygun olarak yeni bir erken seçim yapılması, ülkedeki boğucu krizden bir çıkış yolu olarak görülüyor" ifadesini kullandı.

Berhem Salih, Şii çatı örgütü olan Koordinasyon Çerçevesi’ni, Sadr Hareketinin lideri Mukteda es-Sadr ile diyalog kurmaya çağırarak, tarafları sakinleşmeye ve erken seçim sorununu ele alarak kararlı bir siyasi çözüme varmaya davet etti.

Şiddet ve çatışmanın sona ermesi çağrısı!

Açıklamalarında seçimin kendi başına bir amaç değil, Iraklıların tercihlerini belirleyen ve geniş katılımlarını sağlayan bir araç ve barışçıl bir süreç olduğunu belirten Salih, “Şiddet ve çatışmaların sona ermesi, Iraklıların kanının akmaması için önemlidir” mesajında bulundu.

Ayrıca Salih açıklamasının devamında, "Bugünden sonra gerçek reformlara girişmenin kaçınılmaz olduğunu, hiçbir pozisyonun ülkenin çıkarlarından daha önemli olmadığını ve en önemli şeyin kriz döngüsünü durdurmak olduğunu” dile getirdi.