image

PeyamaKurd - Irak'ta 10 Ekim'de yapılan seçimlerin ardından hükümet için görüşmeler sürerken, Irak Cumhurbaşkanlığı için 44 kişi adaylık başvurusunda bulunduğu açıklandı.

Parlamentoda bir yetkilinin Irak merkezli Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, dün akşam itibariyle cumhurbaşkanlığı için 44 kişinin adaylık başvurusunda bulunduğunu, sayının bugün artmasının beklendiğini kaydetti.

Parlamento Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah ise Irak Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, özel bir kurul tarafından adayların özgeçmişinin inceleneceğini, ardından soruşturma ve hukuk komisyonunun isimleri gözden geçireceğini vurguladı.

KDP'den Başkan Yardımcılığına seçilen Abdullah konuşmalarında, tüm bu işlemlerin ardından adaylığı kesinleşen kişilerin isimlerinin ilan edileceğini dile getirdi.

Irak Cumhurbaşkanlığı için şimdiye kadar Kürtler arasında; Berhem Salih, Hoşyar Zebari, Rizgar Emin, Xalid Şeyh Sıdiq ve Latif Reşid adaylığını açıkladı.

2012 yılı 8 sayılı yasaya göre Irak Parlamento Başkanı ve Yardımcıları seçildikten sonra cumhurbaşkanı adaylığı için 3 günlük süre bulunuyor.