image

PeyamaKurd - Irak-Mısır-Ürdün işbirliğinin barış ufukları için bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, üç ülke arasındaki koordinasyon seviyesinin artırılmasının önemine dikkat çekti.

Başkent Bağdat'ta düzenlenen "Üçlü Zirve" toplantısına katıldıktan Ürdün Kral II. Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Yeşil Bölge'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçerek Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile bir araya geldi.

Zirve görüşme ile ilgili Irak Haber Ajansı’nın (INA) haberine göre Cumhurbaşkanı Salih, es-Sisi ve Kral II. Abdullah onuruna bir öğle yemeği verdi.

Ayrıca Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Parlamento Başkanı Muhammed Helbusi ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Hakim Faiq Zidan'ın da katıldığı yemekte Berhem Salih, bu ziyaretin üç ülkeyi birbirine bağlayan ilişkileri güçlendireceğini belirtti.

İki liderin ziyaretin Irak ve halkı için büyük bir destek olduğuna vurgu yapan Salih, Irak-Mısır-Ürdün işbirliğinin uzun süredir gerilim, kriz ve çatışmalarla kuşatılmış bölgede güvenlik, istikrar ve ekonomik işbirliğinin tesisi ve diyalog açısından önemli bir dönüm noktasını temsil ettiğini kaydetti.