image

PeyamaKurd - Washington yaptırımlarına değinen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ABD'nin nükleer anlaşma müzakerelerindeki ciddiyetini göstermesi için yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade etti.

Tahran'da İran devlet televizyonundaki Cumhurbaşkanı özel yayınına katılan İbrahim Reisi, nükleer anlaşma müzakereleri ve yaptırımlarla ilgili açıklamalara yer verdi.

Reisi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri'nin 14 Ekim'de yaptığı görüşmede ABD'nin ciddiyetini görmek istediklerini dile getirdiklerini vurgulayarak, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki müzakerelere katılacaklarını kaydetti.

"ABD, karşı yaptırımları kaldırarak ciddiyetini gösterebilir"

İbrahim Reisi açıklamasında, İran ekonomisini ve halkın sofrasını nükleer anlaşmaya bağlamayacaklarını kaydederek şu ifadelere yer verdi:

"Müzakerelerin İran için bir sonucu olmalıdır. Karşı taraf yaptırımları kaldırarak ciddiyetini gösterebilir. Bu konuyu Dışişleri Bakanlığı takip ediyor. Biz ciddiyiz, karşı taraf da ciddi olmalıdır."

Ayrıca İran Cumhurbaşkanı konuşmalarında, Şanghay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) üye olarak bölgesel ekonominin temelini attıklarını da dile getirerek, Dışişleri Bakanlığının bunun resmi sorumlusu olduğunu ve imzalanması gereken belgelerin zaman aldığını belirtti.