image

PeyamaKurd - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tanınan yasal sürede yeterli desteği bulamaması sonrası İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurma görevini Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi Lideri Yair Lapid'e verdiği açıklandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Netanyahu'nun tanınan 28 günlük yasal sürede koalisyon hükümetini kuramamasının ardından bu sabahtan itibaren Meclis'te temsil edilen partilerin heyetleriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Rivlin yapılan görüşmelerin ardından basın açıklamasında, koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'nun rakibi ve Yesh Atid Lideri Lapid'e vereceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve vekiller Lapid'i destekleyecek

Hükümeti kurma süreci ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı ile parti heyetleri arasında bugün yapılan görüşmelerde, 56 milletvekili Lapid'in liderliğindeki koalisyon hükümetini destekleyeceklerini belirtti.

Bu kapsamda ülkede koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için Meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Ayrıca ülkede kilit konumdaki Naftali Bennett liderliğindeki aşırı sağcı Yamina Partisi'nin tutumu Lapid liderliğindeki koalisyon hükümetinin kurulup kurulamayacağını belirleyecek. Hükümeti kurma görevi alacak olan Lapid, 4 hafta içinde koalisyon hükümetini kuramazsa, Rivlin bu görevi Meclis'e verecek.