image

PeyamaKurd - İsrail muhalefetinden Yamina Partisi lideri Naftali Bennett, koalisyon hükümeti kurmak için Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı bloğa katılacağını açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Bennett, mevcut tabloda Başbakan Netanyahu'nun liderliğinde sağcı bir hükümetin kurulmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Mühalif lider Bennett, İsrail'in önünde iki seçenek bulunduğunu ve bunların ya beşinci seçime gitmek ya da "değişim bloğu" olarak adlandırılan partilerle "birlik hükümeti" kurulması olduğunu belirtti.

Bennett, Yehsh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ile koalisyon hükümeti kurmak için çalışma yapacağını dile getirerek, "Önemli bir an, sorumluluk almalıyız. Arkadaşım Yair Lapid ile bir hükümet kurmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya niyetliyim" ifadesini kullandı.

Ayrıca konuya dair konuşan Netanyahu ise, muhalefet partilerinden Atid'in (Gelecek Var) lideri Lapid ile koalisyon hükümeti kurmak için çalışma yapacağını açıklayan Bennett'i, yüzyılın aldatmacasını gerçekleştirmekle suçladı.

Öte yandan Netanyahu, Bennett'in İsrail kamuoyunu yanılttığını ileri sürerek, Yamina liderinin tek umursadığı şeyin başbakan olmak olduğunu ileri sürdü.