image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda konuşan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran'ın nükleer programının "kritik seviyede" olduğunu iddia ederek, Tahran'ın nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

İsrail Başbakanı Bennett, İran'ı Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad Hareketine destek vermekle suçlayarak, Tahran yönetiminin Orta Doğu'ya hükmetmeyi istediğini ileri sürdü.

Kuruldaki konuşmalarında, İran hükümetinin son yıllarda nükleer faaliyetlerine hız verdiğini ve bu konuda kritik bir seviyeye ulaşıldığını ileri süren Bennett şu ifadeler yer verdi:

"Tüm kırmızı çizgiler aşıldı, denetimler göz ardı edildi. İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun koruma anlaşmalarını ihlal ediyor ve bundan paçayı sıyırıyor. Müfettişleri taciz ediyorlar ve araştırmalarını sabote ediyorlar ve bundan da paçayı sıyırıyorlar." 

Ayrıca Bennett, İran'ın nükleer silah üretme niyetini ortaya koyan deliller olduğunu savunarak, "İran'ın nükleer programı bir dönüm noktasına geldi, bizim toleransımız da öyle. Kelimeler santrifüjlerin dönmesini engelleyemez" açıklamasında bulundu.