image

PeyamaKurd - İbrahim Reisi’nin İran cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin dünya güçlerinin uyanmaları gerektiğine dair bir işaret olduğunu dile getiren İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Reisi'ye ağır ithamlarda bulundu.

İsrail basınında çıkan haberlere göre, ilk kabine toplantısını gerçekleştiren Bennett konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“Reisi’nin İran cumhurbaşkanı seçilmesi, süper güçlerin uyanmaları gerektiğinin bir işareti. Bu, İran nükleer anlaşmasına dönmeden önceki son sinyal. Kiminle uğraştıklarını anlamalılar. Cellat rejimi kitle imha silahlarına sahip olamaz."

Konuya dair konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Reisi’yi hedef alan bir açıklamada bulunarak, onu ‘radikal ve rejimin nükleer emellerine bağlı’ biri olarak değerlendirdi.

Resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Lapid, “İran’ın Tahran Kasabı olarak bilinen yeni cumhurbaşkanı, binlerce İranlının ölümünden sorumlu bir radikal. Rejimin nükleer emellerine ve küresel terör kampanyasına da bağlı. Bu seçim, İran’ın nükleer programını derhal durdurma ve yıkıcı bölgesel emellerine son verme kararlılığının yenilenmesini sağlamalıdır” açıklamasına yer verdi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'ndan Lior Haiat ise, Reisi’nin İran’ın şimdiye kadar ki en radikal cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayarak, “O, 30 binden fazla insanın yargısız infazında doğrudan rolü olduğu için uluslararası toplum tarafından mahkum edilen bir Tahran Kasabı” diyerek sert eleştiride bulundu.