image

PeyamaKurd - İsrail'de yeni hükümetin kurulma sürecine yönelik açıklamada bulunan İsrail İç Güvenlik Servisi Shin Bet'in Başkanı Nadav Argaman, ülkede Netanyahu’suz bir hükümet değişimi sürecinde karışıklık yaşanabileceği konusunda siyasilere uyarıda bulundu.

Ülkede mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık iktidar döneminin sonuna yaklaşılırken gözler yeni kurulacak hükümete çevrildi. 

Netanyahu'nun en yakın rakipleri olan Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ile aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan Yamina'nın lideri Naftali Bennett, koalisyon hükümetini kuracak sayıya ulaştıklarını duyurmuştu.

Hükümet değişimi sürecinde karışıklık yaşanabileceği konusunda siyasileri uyaran İsrail İç Güvenlik Servisi Shin Bet'in Başkanı Nadav Argaman açıklamasında şunları dile getirdi:

"Son dönemde, özellikle sosyal ağlarda aşırı şiddet içeren ve kışkırtıcı söylemlerde artış tespit ettik. Bu söylem, belirli gruplar veya bireyler arasında fiziksel zarara bile yol açabilecek şiddet içeren ve yasa dışı faaliyetlere izin veren bir söylem olarak yorumlanabilir."