image

PeymaKurd - İsrail Savunma Bakanı Gantz, 1982’deki İsrail-Lübnan Savaşı'nın 40. yılı sebebiyle yapılan törene katılımı sonrasında sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ülkesine karşı olası bir askeri operasyona girişilmesi durumunda Lübnan'ın ve Hizbullah örgütünün büyük bedel ödeyeceğinin altını çizdi.

Gantz, "Hizbullah ve Lübnan devleti ağır bedel ödeyecektir. İsrail vatandaşlarına yönelik herhangi bir tehdit durumunda, bize zarar vermek üzere kullanılacak hiçbir altyapı kesinlikle korunmuş olmayacak. Biz savaşa hazırız, gerekirse tekrar Beyrut'a Sayda ve Sur'a yürürüz" dedi.

“Bizler barış yolunda oldukça ileri gitmeye hazırız”

Savaş tehditlerinden hemen sonra yaptığı paylaşımlarını "ülkesinin savaş istemediğini" belirten Gantz, "Hızlı ve adaletle sonlandırılması gereken Lübnan ile aramızdaki deniz sınırına ilişkin çözüm gibi, bizler barış yolunda oldukça ileri gitmeye hazırız" sözlerini aktardı.

Gantz, deniz sınırının belirlenmesine yönelik anlaşmaya varmanın "ölüm döşeğindeki" Lübnan ekonomisi için bir nefes ve bölgenin istikrarı için önemli bir adım olacağına dikkat çekerek şu sözlerini ekledi:

"Mücadelemiz Lübnan vatandaşlarıyla değildir, ileri gitmek için karşı tarafın (Lübnan) cesaretli olması gerekir.”

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın söz konusu paylaşımlarına karşı Lübnan makamlarından ya da Hizbullah'tan henüz bir açıklama yapılmadı.