image

PeyamaKurd - Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ikili ve bölgesel konuları ele aldıkları çevrim içi görüşmede, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını" geri püskürtmek için yakından çalışma sözü verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun bugün çevrim içi olarak gerçekleştirdiği ve yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan bir açıklama yayımlandı.

Yapılan açıklamada, söz konusu görüşmenin ilk ülke ilişkilerini güçlendirmek ve "açık ve özgür bir Hint-Pasifik" bölgesine ilişkin ortak misyonlarını geliştirmek için yapıldığına işaret edilerek, "Başkan Biden ve Başbakan Kişida, ABD-Japonya müttefikliğinin hiçbir zaman bu kadar güçlü ve gerekli olmadığı konusunda mutabık kaldı" ifadesi kullanıldı.

İki lider, ortak ve koordinasyon içinde olacağını yeniledi!

Açıklamada iki liderin Ukrayna-Rusya sınırında son dönemde yaşanan gerginliğin de gündeme geldiğine işaret edilerek şu sözlere yer verildi:

"İki lider, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını geri püskürtmek için yakından çalışma sözü verdi. Başbaşkan Kişida, herhangi bir saldırıya karşı güçlü adımlar atılması için ABD, diğer ortak ve müttefikleri ve uluslararası toplum ile yakın koordinasyon içinde olunacağını söyledi."

Sincan ve Hong Kong'daki krize dikkat çekildi!

Kişida'nın Japonya'nın ulusal güvenlik stratejisini değiştirme niyetinin ve silahsızlanmaya yönelik faaliyetlerinin Biden tarafından memnuniyetle karşılandığı aktarılan açıklamada, "İki lider, müttefiklerin iş birliğinin önemli bir aracı olan siber güvenliğin güçlendirilmesinin önemi konusunda mutabık kaldı." bilgisi paylaşıldı.

Biden ve Kişida, Çin'in Sincan Uygun Özerk Bölgesi ve Hong Kong'daki eylemleri konusundaki endişelerini paylaşırken, Biden ABD'nin Japonya'nın güvenliğine olan taahhüdünü bir kez daha yineledi.