image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Myanmar'daki siyasi durumu değerlendirdi. Borrell, ülkede uygulanan idamlara değinerek, durumu “provokasyon” olarak nitelendirdi.

Josep Borrell, Kamboçya'daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) toplantısından sonra İspanyol EFE haber ajansına açıklamalarda bulundu.

Myanmar'da geçen yıl yapılan askeri darbeye yönelik konuşan Borrell, "daha cesur ve güçlü" tavır alınması gerektiğini vurguladı.

Cuntanın yaptığı idamları değerlendiren Borrell, idamların derin endişe kaynağı olduğunu söyleyerek, Myanmar'da gelecek günlerde daha fazla idamın uygulanacağından endişe duyduğunu belirtti.

Josep Borrell, başta Myanmar'ın komşusu olan Asya ülkeleri olmak üzere, uluslararası camiayı Myanmar'daki askeri yönetimi baskı altına almak için tüm ekonomik ve siyasi kuvvetini kullanmaya yönelik çağrıda bulundu.

Ordu, 2021’de darbe yapmıştı

Kasım 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasından sonra 1 Şubat 2021'de, ordu tarafından yönetime el konulmuştu.