image

PeyamaKurd- Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Soçi görüşmesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile görüştüğünü duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen Ramazan Kadirov, Türkiye'ye davet edildiğini duyurdu. Çeçen lider yaptığı duyuruda,

“Türkiye ile Çeçen Cumhuriyeti arasında çeşitli konularda yakın iş birliği kurmanın gerekliliği konusunda ortak bir görüşe vardığımız gayri resmi, zengin ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik.” ifadelerini kıllandı.

Yapılan görüşmelere dair bilgilerini sürdüren Kadirov, tarihsel olarak Çeçen ve Türk milletinin pek çok ortak noktası olduğunu dile getirerek, “Şu anda Türkiye'de oldukça fazla sayıda Çeçen yaşıyor.” dedi.

Soçi görüşmesinde Rus heyetinde yer alan Ramazan Kadirov, Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi hakkında bilgi vererek,

 “Mevlüt Çavuşoğlu, bu gayri resmi görüşmenin ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve temasların kurulmasının başlangıcı olmasını umduğunu ifade etti. Çavuşoğlu ile anlaştım ve her iki tarafın da ortak girişimlerden yararlanacağını söyledim.” ifadelerini kullandı.