image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat’a ziyarette bulunan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi tarafından hükümet sarayına kabul edildi.

Ziyaret ile ilgili Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede iki ülke arasındaki ortak konular ve askeri dayanışmanın güçlendirilmesi vurgulandı.

Ankara ziyareti sırasında varılan anlaşmaların yürürlüğe girmesinin gerekliliğine dikkat çeken Kazımi, Türkiye’nin 2018 yılındaki Kuveyt Konferansı’nda Irak’a verdiği mali taahhüdü yerine getirmesinin önemine vurgu yaptı.

Mustafa Kazımi, Irak’tan Türkiye’ye yönelik saldırıları da reddettiklerini ifade ederek, Irak’ın bu tür tehditleri bertaraf etmesinin güvenlik güçlerinin tüm ülke topraklarında varlığını göstermesiyle mümkün olacağını kaydetti. 

Berhem Salih, Türk heyetini kabul etti

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise, Akar ve Güler’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı.

Görüşme ile ilgili Irak Cumhurbaşkanlığı basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede tüm alanlardaki iş birliği konuları ele alındı ve "Irak’ın kimseye saldırı yeri olmaması"na değinildi.

Öte yandan bölgede gerginliğin azaltılmasının önemine değinen Salih, terörle mücadele konusunda bölgesel iş birliğine vurgu yaptı.