image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı İran İHA'ları ile ilgili tartışmalar sürerken Beyaz Saray, Ukrayna'daki savaşta Rusya tarafından kullanılan İran İHA'larının tedarikinde ve kullanılmasında öncü rol oynayan Rusya merkezli 3 kuruma yaptırım getirdiklerini bildirdi.

ABD'de Zoom üzerinden gerçekleştirdiği brifingde Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararını açıklayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejjik İletişim Direktörü John Kirby, yaptırım uygulanan kurumları açıkladı.

John Kirby açıklamasında, "İran İHA'larının alımı ve kullanılmasında öncü rol oynayan Rusya merkezli 3 kuruma yaptırım uyguluyoruz" sözlerine yer verdi.

Kirby, söz konusu kurumlar arasında Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetlerinin de olduğunu belirterek, bu kuruluşun Rusya ile İran arasında İHA transferi için yapılan anlaşmada hak sahibi olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Beyaz Saray yetkilisi açıklamasında, İHA havacılığından sorumlu bir Rus kuruluşun da İran'a İHA'lar konusunda eğitim alması için personel gönderdiği gerekçesiyle yaptırım listesine alındığını belirtti.