image

PeyamaKurd - Rusya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik uçuşların başlayacağı yönündeki haberleri yalanladı.

Geçtiğimiz zamanlarda Rusya ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında ticari uçuşların bir tur operatörü aracılığıyla başlayacağıyla ilgili haberler ortaya çıkmıştı.

Kremlin Sarayı'ndan haberleri yalanlar nitelikte bir açıklama yapıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ticari uçuşlarla ilişkin şimdiye kadar herhangi resmi bir karara varılmadığını belirtti.

Peskov, “Şimdiye kadar bu konuda herhangi bir karar alınmadı” ifade etti.

Erdoğan ne söylemişti?

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu zirvesi kapsamındaki ABD ziyaretinin ardandan New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle bir arada bulundu.

Erdoğan, “Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar başlarsa bundan tabii ki memnuniyet duyarız. Buranın çok çok önemli olan bir boyutu da şu; malum Rusya’nın turist potansiyeli çok yüksek. KKTC’nin de en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi turizm” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, turizm alanında “KKTC'ye böyle bir akışın KKTC için ekonomik olarak da ciddi manada bir sıçramaya vesile olacağını” belirterek, “Zaten turizme yönelik alt yapısı gayet iyi olan bir ülke konumunda. Bu konuda alınacak neticeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni inşallah çok çok ileri taşıyacaktır. Temenni ediyorum ki önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasıyla çok daha farklı bir gelecek orayı bekliyor olacaktır” dedi.