image

PeyamaKurd - Rus gazetecilerin, canlı yayında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un oğlunu seferberliğe katılması için araması üzerine Peskov’un oğlu Nikolay Peskov, askere gitmeyi kabul etmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir önceki gün duyurduğu kısmi seferberlik ilanı Rusya’da tartışmalara sebep olurken, 2 Rus gazeteci bu karar ile beraber Rus politikacılarının çocuklarının askere gidip gitmeyeceğini araştırdı. Sosyal medya üzerinden politika programları yapan Rus gazeteci Dmitri Nizovtsev, canlı yayında Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’un oğlu Nikolay Peskov’u telefon ile iletişime geçti.

Kendisini Rus ordusundan bir askeri komiser olarak tanıtan Rus gazeteci, Nikolay Peskov’a kısmi seferberlik çağrısı üzerine askere alınacağını ve saat 10:00’da askeri birimlere teslim olması gerektiğini dile getirdi.

Nikolay Peskov ise çağrıyı reddederek, "Elbette yarın saat 10:00’da gelmeyeceğim. Ben bay Peskov’um. Orada olmamam gerektiğini anlamanız gerekir. Bunu farklı yollarla çözeceğim. Genel olarak neler döndüğünü ve hangi haklara sahip olduğumu anlamam gerekiyor" sözlerini aktardı.

Nikolay Peskov, Rus askeri komiser olarak tanıtan gazeteciye verdiği yanıtta gönüllü askerlik onayı da vermeyerek, "İnanın ne sizin ne benim buna ihtiyacım var. Vatanımı savunmayla ilgili bir sorunum yok. Ama oradaki konumumu anlamam gerekiyor. Sizlerin bazı siyasi koşulları anlamanız gerekiyor" dedi.