image

PeyamaKurd- Diyarbakır Merkezli Rawest Araştırma Şirketi; Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Van kentlerinde yaptığı son saha çalışmasını, kamuoyu ile paylaştı. Araştırmaya göre, daha önce bölgede yüksek oy oranına sahip olan Ak Parti’nin oyları, düşüşte.

Geçtiğimiz haziran ayının araştırması olan Rawest Araştırma Şirketi’nin seçim anketi, Kürt bölgelerinde dengelerin değiştiğini gösteriyor. Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Van’da yapılan saha araştırmasında, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin oy oranında değişim yaşanmadığı ancak daha önce yüksek olan AK Parti’nin oylarında, 11 puanlık düşüş olduğu görüldü.

CHP’nin oy oranının da % 10’a yakın çıkması, değişen dengelerin bir göstergesi olarak araştırma kayıtlarında yer aldı.

Haziran 2018 ile kıyaslandı

Haziran ayında yapılan anketin, 2018 yılının haziran ayıyla kıyaslandığı araştırmada, 1565 kişinin görüşü alındı. Araştırmanın sonucunda;

HDP’nin oy oranının % 51,3 olduğu görülürken, AK Parti’nin oy oranın % 34,7'den %23,8’e düştüğü dikkatlerden kaçmıyor.

Aynı araştırmada, CHP’nin oy oranının neredeyse 3 kat arttığı görülürken, söz konusu kentlerde % 2,7’den % 9,8'e yükseldiği de değişen dengeleri gösteriyor.

Gelecek Partisi de bölgede % 2,6 oy oranına sahipken, DEVA Partisi’nin oy oranının %4,7 olduğu araştırmanın paylaştığı veriler arasında yer alıyor.