image

PeyamaKurd - AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, yerel seçimlerde İstanbul’un kaybedilmesi üzerine analizler yaptıklarını, hata ve eksikliklerini ortaya koyduklarını ifade ederek, “Yoğun bir çalışma sürüyor. Muhafazakâr Kürt kardeşlerimizin düşüncelerini alıyoruz. Bu konuya özen göstereceğiz” sözlerini dile getirdi. 

Kurtulmuş, anadilin “ana sütü gibi helal” olduğunu belirterek Kürtçe anadilde eğitime ilişkin de konuştu. 

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, “Son iki ayda İstanbul’da 75 bin yeni üye kazandık” başlıklı bugünkü köşe yazısında AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş ile Topkapı Sarayı’nda yaptığı sohbeti kaleme aldı.

Yazının bazı kısımları şu şekilde: 

- İstanbul’un kaybedilmesi üzerine neler düşünüldü? Ne tür önlemler, çalışmalar var?

Numan Bey önce önemli bir istatistik veriyor:

 Elbette analizler yaptık. Hatalar, eksiklikler ortaya kondu. Yoğun bir çalışma sürüyor. Şu son iki ayda İstanbul’da 75 bin yeni üye kazandık. Bu çok önemli bir veridir.

Ardından maddeler halinde sıralıyor:

1) AK Parti olarak cuma cemaatiyle olan ilişkilerimizi duygudaşlık boyutunda sıklaştıracağız.

2) Muhafazakâr Kürt kardeşlerimizin düşüncelerini alıyoruz. Bu konuya özen göstereceğiz.

Anadil meselesi 

Kurtulmuş şöyle diyor: “Daha çok yakınlaşmaya ihtiyaç var. Birleştirici söyleme önem veriyoruz. AK Parti’nin bütün Türkiye’yi kucaklayan söylemi... Edirne’den Hakkâri’ye kadar kucaklayıcı bir söylem. Mesela anadil... Biz ne diyoruz? ‘Anadil ananın ak sütü gibi helaldir.’ Etnik farklılıkları, mezhep çatışmalarını değil, birleştirici olmayı seçiyoruz.”