image

PeyamaKurd - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, karşılıklı saygı koşuluyla ülkesinin Kore Savaşı’nın resmi olarak sona erdiğini ilan etmeyi tartışmaya ve Güney Kore ile zirve düzenlemeye hazır olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi ile ilgili açıklama ile ilgili Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Ri Thae-song’un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Kore Savaşı’nın sona erdiğine dair resmi açıklama yapılması önerisini geri çevirmesinin ardından yazılı bir açıklamada bulundu.

Ülkedeki resmi haber ajansı KCNA’ya göre Kim Yo-jung, savaşın sona erdiğine dair açıklama yapılması, iki ülke arasında bir irtibat bürosunun yeniden kurulması ve bir zirvenin düzenlenmesi dahil Kuzey Kore’nin iki ülke arasındaki ihtilaflı sorunlara başarılı çözümler bulmak için yapıcı tartışmalara açık olduğunu kaydetti.

Ayrıca Kim Yo-jung, Güney Kore halkının, iki ülke arasındaki ilişkileri mevcut çıkmazdan kurtarma ve mümkün olan en kısa sürede barışçıl istikrarı sağlamayı istediğini hissettiğini ifade ederek, Kuzey Kore’nin de aynı görüşte olduğunu belirtti.