image

PeyamaKurd - 2021 yılına dair dış politikada yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO ile ülkesi arasında geçen güvenlik müzakereleri hakkında konuştu.

Rusya’nın kendi güvenliği için NATO’dan istediği garantiler konusunda yapılan görüşmelerin ilk turunun tamamlanmasının hemen ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Güvenlik tekliflerimizin geri çevrilmesi halinde pek çok farklı şekilde yanıt verebiliriz” dedi.

Görüşmelerde ABD ve NATO’dan sözlü taahhütler istemediklerini, yazılı ve hukuki olarak bağlayıcı güvenlik garantileri beklentisinde olduklarını vurgulayan Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“ABD ile NATO, Rusya’ya iletecekleri yanıt içine kendi tekliflerini ekleyebilir fakat kilit olan, her şeyin yazılı biçimde iletiliyor olması. Zira her şeyin karşılıklı saygı ve çıkarlar dengesi çerçevesinde çözümlenmesini istiyoruz. (NATO’nun genişlemeyi durdurması maddesini de içeren güvenlik tekliflerinin) geri çevrilmesi halinde Rusya buna pek çok farklı şekilde yanıt verebilir.”

Rusya’nın karşı taraftan gelecek yanıtı sonsuza dek beklemeyeceğini ifade eden Lavrov, “Tekliflerimizin reddedilmesi halinde durum değerlendirmesi yapıp durumu Devlet Başkanı (Vladimir) Putin’e rapor edeceğiz ve kendi güvenlik menfaatlerimiz doğrultusunda eylemlerimizi belirleyeceğiz” diye konuştu.

Lavrov ayrıca, NATO’yu ‘yapay bir biçimde kendine yeni üyeler bulmaya çalışmakla’ ve Ukrayna ile İskandinav ülkelerini kendi saflarına çekmekle suçladı.

Rusya'dan NATO'ya doğuya doğru genişlemeyi durdurun talebi!

Rusya ile NATO arasında gerçekleşen görüşmelerde, Rusya’nın kendi güvenliği için NATO’dan belli başlı talepleri olmuştu.

Rusya’nın istediği güvenlik garantileri, güvenlik garantisi talepleri, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi durdurması, ittifakın 1997’den sonraki genişleme politikaları çerçevesinde doğu Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesislerin geri çekilmesi gibi şartlar içeriyor.

Rus yetkililer, söz konusu görüşmelerde uzlaşıya yaklaşılmadığı yönünde açıklamalar yapmıştı.