image

PeyamaKurd - Afganistan'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Afganistan’a asker yerleştirme veya bu ülkenin topraklarındaki teröristlere nokta vuruşu yapma olasılığını düşünmediğini ifade etti.

Rus medyasına açıklamasında, Rusya’nın terör tehdidinin artması nedeniyle Afganistan’a asker yerleştirme veya teröristlere nokta vuruşu yapma olasılığını değerlendirip değerlendirmediği sorusuna yanıt veren Lavrov, “Kimse Afganistan topraklarına herhangi bir nokta vuruşunu değerlendirmiyor, kimse Afganistan’a askeri müdahaleyi düşünmüyor. Bizi Amerikalılarla veya Sovyetler döneminde yaşadığımız deneyimle karıştırıyorsunuz” ifadesini kullandı.

Sergey Lavrov açıklamasında, Rusya toplumunda, sınır güvenliğinin sağlanması ve diğer tüm ülkelerin güvenliğinin ulusal ideoloji kapsamında iç anlaşmalarıyla sağlanması için koşulların yaratılması gerektiği yönünde güçlü bir görüşün oluştuğunu belirterek şu sözlere yer verdi:

“Müttefiklerimiz Tacikistan ve Kırgızistan karşısında yükümlülüklerimiz var. Kolektif Güvenlik Anlaşması’na uygun olarak bu yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyelerinden herhangi birine saldırı durumunda, bu saldırganlığı bastırmak için gereken tedbirlerle ilgili acil görüşmeler yapılıyor."