image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki özel askeri operasyon ne kadar sürerse sürsün tüm hedeflerinin yerine getirileceğini belirtti.

Lavrov, “Batı, Ukrayna’da Rusofobik Neonazi rejimini yetiştirme, topraklarını askeri amaçla kullanma ve Rusya’yı caydırma alanına dönüştürmeye yönelik eylemleriyle bize özel askeri operasyon başlatmaktan başka seçenek bırakmadı" diyerek, "Operasyonun hedefleri belli, Donbass halkını korumak, Rusya’nın güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak, Ukrayna’yı silahtan ve nazizmden arındırmak. Tüm bu hedefler güncelliğini koruyor ve ne kadar zaman alırsa alsın yerine getirilecek” sözlerini dile getirdi.

Rus bakan şöyle devam etti: “ABD liderliğindeki kolektif Batı açık biçimde Rusya’yı savaş alanında yenmeye çalışıyor. ABD ve müttefikleri, jeopolitik amaçlar uğruna Ukrayna’yı kurban etmeye hazır. Bu amaçla Ukrayna’ya silah pompalıyorlar. Bu da çatışmayı tırmandırıyor ve uzatıyor. Çözüm ihtimalini uzaklaştırıyor. ABD, Ukrayna’da barış ve huzurun kurulmasına ilgi duymuyor.”

Lavrov aryıca, ülkesinin bütün yaptırım baskılarına karşı dayanacağından emin olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti, “Çıkarlarımızı korumak için mevcut tüm fırsatları ve araçları kullanmaya niyetliyiz. Rusya'nın her türlü yaptırım baskısına dayanacağından şüphem yok."