image

PeyamaKurd - Ülkedeki siyasi sürerken Libya Başbakanı Dibeybe, ülkesinde yaşanan sorunları, seçimlerin zeminini oluşturacak gerçek bir anayasanın olmayışına bağladı.

Libya’nın başkenti Trablus’ta, Başbakan Abdulhamid Dibeybe, Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi, Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi en-Nuveyri, Trablus Belediye Başkanı İbrahim el-Halifi ve başta Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz'ın katılımıyla Anayasayı Destekleme Konferansı düzenlendi.

Dibeybe, basın açıklamasında, "Bugün karşılaştığımız sorun, gerçek bir anayasanın olmayışıdır. Vatanı, vatandaşı koruyacak ve seçimler için zemin oluşturacak bir anayasaya çok ihtiyacımız var" diyerek, Libyalı tüm tarafları, demokratik sürecin temeli olan seçimlere destek vermeye çağırdı.

Ayrıca görüşmede Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Lafi de üzerinde çalıştıkları unsurların dikkate alınmaması nedeniyle seçimlerin ertelendiğini dile getirdi.

Lafi bu unsurların başında tüm kanunların genel çerçevesini oluşturacak ve yetkileri belirleyecek referanduma götürülmüş anayasanın yer aldığını ifade etti.