image

PeyamaKurd - Irak’ın yarın başkent Bağdat’ta düzenleyeceği “Bölgesel Komşuluk Zirvesi”ne Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin katılmayacağı öğrenildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Reisi’nin zirveye katılmayacağını belirtti.

Açıklamaya göre, İran'ı temsilen Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan zirvede yer alacak.

Öte yandan iddialara göre, Erdoğan da zirveye katılmayacak. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay veya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil edeceği iddia edildi.

Bölge ülkeleri arasındaki sorunların ele alınacağı “Bölgesel Komşuluk Zirvesi”ne İran ve Türkiye’nin yanı sıra,  Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Mısır, BAE ve Katarlı yetkililer davet edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron da zirveye katılacak liderler arasında yer alıyor. Macron zirvenin ardından Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edecek.

Macron, Kürdistan Bölgesi’ni de ziyaret edecek!

Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Macron’un 28 Ağustos’ta Bağdat zirvesine katılacağını ertesi gün ise Kürdistan Bölgesi’ne bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından karşılanacak olan Macron, Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile bir araya gelecek.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne desteğinin yanı sıra terörle mücadelede Peşmerge’ye destek vurgusunda bulunması bekleniyor.