image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye'nin Rojava'ya başlattığı harekatla ilgili bir dizi sosyal medya paylaşımında bulunarak, 'Amerikan ipiyle kuyuya inilmez' deyimi rağbet görüyor, etkisi uzun vadeli olacak” ifadesini kullandı. 

McGurk açıklamasında, “DSG’ye karşı bu ani ve gereksiz ihanet, bölgedeki ve dünyadaki düşmanlarımızın ve rakiplerimizin elini güçlendirir. “Amerikan ipiyle kuyuya inilmez” deyimi rağbet görüyor. Bunun etkisi uzun vadeli olacaktır” sözlerine yer verdi. 

Açıklamasının devamında şu ifadeler kullanıldı, “Türkiye ile stratejik ilişkileri korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız, ama bu orada olup bitenlere dair gerçekleri göz ardı etme ve IŞİD ve El Kaide’ye kapıları açma pahasına olmamalı. 

Türkiye ayrıca siyasi talepleri için Amerikan vatandaşlarını hapiste rehin tuttu, NATO müttefiki Yunanistan’ı Akdeniz semalarında sürekli tehdit ediyor, ayrıca Suriye iç savaşı başlamadan önce İran’a karşı ambargoları tarihte en fazla delen ülke. 

Türkiye, IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu, 40 bin yabancı savaşçı kendi topraklarından Suriye’ye geçtiğinde bile. DSG ile ortaklığımız ihtiyaç sonucunda doğdu ve kısa sürede 60 bin Suriyeli Arap, Kürt, Hristiyan’dan oluşan bir güce dönüştü. DSG, IŞİD’e karşı savaşta 11 bin kişi kaybetti."