image

PeyamaKurd - Kongre’de Dış İlişkiler Komitesi’nin de başkanlığını üstlenen Menendez, “Şimdi burada önemli olan şey Erdoğan’ın Türkiye ile geleceğe nasıl ilerlemek istediğidir. Eğer şu an bulunduğu noktadan değişim istiyorsa, bunu dört gözle görmek için beklerim” dedi.

ABD’li kıdemli siyasetçilerden Bob Menendez Türkiye’deki seçim sürecinden sonra açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasına her fırsatta karşı çıkan Demokrat siyasetçi, F-16’ların satışına onay vermesi için “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha az kavgacı olmasını” belirtti.

Menendez sözlerini, “Eğer aynı olacaksa ya da şu ankine benzer bir durum olacaksa, o zaman ben de daha önceki duruşumda olmaya devam edeceğim” ifadeleriyle devam ettirdi.

Denklemin sadece bir parçası

Menendez, İsveç’in NATO üyeliği ile ilgili olarak da, “İsveç, denklemin sadece bir parçası. Bazı üyeler için bu denklemin tamamı da olabilir. Benim için değil” ifadesini kullandı.

Menendez, Biden ve Erdoğan arasındaki görüşmeden beri ABD Başkanı’yla konuşmadığını da dile getirdi.

İngiliz haber ajansı Reuters, büyük silah satışlarının gayrıresmi değerlendirme sürecinde Kongre’deki Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi’ndeki Dış İlişkiler Komitesi liderlerinin anlaşmaları askıya alabileceğini belirtti. Menendez, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in böyle bir duruma saygı göstereceği konusunda teminat verdiğini de kaydetti.