image

PeyamaKurd - ABD'de 6 Ocak Kongre baskını komisyonuna davet edilmesi halinde ifade vermeyi düşünebileceğini ifade eden Pence, FBI'a yönelik bir açıklamada bulundu.

ABD'de yaşanan son gelişmelere yönelik konuşan Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhuriyetçi partililere, eski Başkan Donald Trump'ın evine yapılan baskınla ilgili Federal Soruşturma Burosu'na (FBI) yönelik saldırılardan vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

New Hampshire eyaletindeki bir toplantıda konuşan Mike Pence, "Cumhuriyetçi Parti hukuk ve düzen partisidir. Partimiz federal, eyalet ve yerel düzeydeki güvenlik güçlerinin yanındadır ve FBI'a yönelik bu saldırılar durmalıdır" ifadesini kullandı.

"Sorumlu FBI değil, Adalet Bakanlığı'dır"

Mike Pence yaptığı açıklamada, Kongre'deki Cumhuriyetçi parti üyelerinin dillendirdiği FBI'ın bütçesinin kesilmesi çağrılarının yanlış olduğunu belirterek, FBI çalışanlarına saldırmadan, Trump'ın evine yapılan baskından Adalet Bakanı Merrick Garland'ın sorumlu tutulabileceğini vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, "eşi benzeri görülmemiş" FBI baskını konusunda Garland'ın şeffaf olması gerektiğini belirten Pence, Trump ile farklılıkları olmasına rağmen Mar-a-Lago'ya yapılan baskını "FBI'ın siyasileştirilmesi" olarak gördüğünü ve "derinden rahatsız" olduğunu da belirtti.