image

PeyamaKurd - İsrail'de hükümet kurma çalışmaları sürerken, Yeni Sağ (Yamina) Partisi lideri Naftali Bennett ve hükümet kurmakla görevli Yair Lapid’in ‘bir değişim hükümeti kurmayı ve Binyamin Netanyahu dönemini sona erdirmeyi’ amaçlayan uzlaşılarının son ipliklerini dokuduklarını açıklamalarına rağmen tüm yetkililerin temkinli hareket ettiği vurgulandı.

Mevcut Başbakan Netanyahu’nun bu gelişmeye boyun eğmediğini ve etmeyeceğini söyleyen liderler, Netanyahu’nun ilerleyen günlerde bu hükümetin liderlerine yönelik saldırısını artırmaya ve hükümet kurulmadan önce onu gömmeye çalışacağını kaydetti.

Gelişmeleri değerlendiren Likud’a yakın kaynaklar, Netanyahu’nun şu an hayatının savaşını verdiğini ve bu savaşta başarısız olmasına izin vermeyeceğini dile getirdi.

Netanyahu koltuğu üç kişiye teklif etti

Siyasi partide kaynaklar, Netanyahu’nun, Lapid ile koalisyondan ayrılana kadar sağ kutupları olan Bennett ve parti arkadaşları Ayelet Şaked ve ‘Yeni Umut’ partisi başkanı Gideon Saar’a baskı uygulamak için tam bir haftası olacağını belirtti.

Başbakan Netanyahu ise, başbakanlık koltuğunu üç kişi arasında paylaşmayı teklif ederek Bennett ve Saar’ı kışkırtmaya çalışmıştı. Teklifine göre önce Saar, sonra kendisi ve son olarak da Bennett göreve başlayacaktı.

Siyasi iki yetkili, öneriyi reddettiğinde öfkeyle Lapid’e katılmalarının, ‘tasavvur edilemez bir dolandırıcılık’, hatta İsrail siyasi tarihinde büyük bir sahtekarlık olduğunu dile getirdi.

Muhalefete sert yüklendi

Konuya dair açıklamada bulunan Netanyahu, “Bu, Naftali Bennett’in haftalar önce Hamas’a karşı savaş sırasında kendisine tüm sözlerin açık bir ihlalidir. Sol hükümetin servetini kaybettiğini ve bu yüzden ondan çekildiğini açıkladı, peki ne değişti?” sözlerine yer verdi.

Parti lideleri Lapid ve Bennett, bir değişim hükümetinin temel hatları üzerinde anlaşma sağladı. Bennett, 30 Mayıs akşamı parlamento bloğunda bir toplantı düzenleyerek, bir değişim hükümeti pozisyonu için kapsamlı destek elde etti.