image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan Kralı Selman'ın akıldışı, dengesiz ve ahmak bir yönetim sergilediğini ifade eden muhalif Prens Halid bin Ferhan, “Kralı devirip kraliyeti kurtarın” dedi.

Suudi yönetime karşı darbe girişimi olduğu iddiaları devam ederken, muhalif Prens Halid bin Ferhan’ın ortaya attığı sözler Suudi Arabistan’da sert tartışmalara yol açtı.

Suudi yönetimini eleştiren Halid bin Fahran, “Selman'ın akıldışı, dengesiz ve ahmak yönetimi geri dönüşü olmayan noktayı da geçti. Kralı devirip kraliyeti kurtarın” sözleriyle Kral Selman'ı devirme çağrısı yaptı.

Prens Ahmed bin Abdülaziz ile Prens Mukrin bin Abdülaziz'e kralı devirmeleri için darbe çağrısı yapan ve 2013'te Almanya'dan siyasi iltica almış olan Halid, tahtta Kral Selman otursa da oğlu Muhammed bin Selman'ın hızla yükselip herkesin dizginlerini eline geçirdiğini belirterek, “Kral Selman'ın sağlığı yerinde olsaydı, işler bu noktaya gelmezdi. Kamu politikasına baktığımızda Kral Selman'ın siyasi sahnede ve ekranlarda tümüyle namevcut olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Halid, bu durum sonucunda, “Ahmed ile Mukrin'in saflarını birleştirmeleri halinde kraliyet ailesi, güvenlik servisleri ve ordu üyelerinin yüzde 99'unun onların arkasında duracağını” vurguladı.

Halid bin Ferhan, “Abdülaziz'in oğulları olan amcalarım Ahmed ve Mukrin'e işlerin daha iyi yönde değişmesi için bir şeyler yapmaları çağrısında bulunuyorum” diyerek, Kral Selman'ın hayatta kalan az sayıda ağabeyinden Memduh bin Abdülaziz'in son açıklamalarının kraliyet ailesi çapında gareze işaret ettiğini dile getirdi.