image

PeyamaKurd - 20'den fazla müttefik ülkeden yaklaşık 10 bin askerin katılımıyla NATO'un düzenlediği "Steadfast Defender 2021" (Sarsılmaz Savunucu 2021) tatbikatı düzenleniyor.

Tatikat ile ilgili  NATO'dan verilen bilgiye göre, "Steadfast Defender 2021" tatbikatının deniz bölümünde 5 bin asker ile aralarında İngiltere'ye ait bir uçak gemisinin de bulunduğu 20 gemi ve 40 kadar savaş uçağı yer alıyor.

Öte yandan bu tatbikara Almanya'nın Ulm kentindeki karargahtan 300 askeri personelin de katıldığı, Romanya'da düzenlenen bölümündeki kara unsurlarında 4 bin asker ve yaklaşık 600 askeri araç bulunduğu da verilen bilgiler arasında.

NATO'nun verdiği bilgiler arasında müttefik kuvvetlerin birlikte hareket kabiliyetinin geliştirilmesi ve Avrupa genelinde askeri hareketlilik uygulamalarının yapıldığı tatbikata 20 NATO ülkesinin yanı sıra ortak ülkeler Finlandiya ve İsveç katılıyor.

Açıklamada tatbikatın Haziran sonuna kadar süreceği belirtilirken, Türkiye'nin karada liderlik ettiği Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) de bulunuyor.

NATO'nun bir saldırıya topluca karşılık verme kapasitesinin geliştirilmesini amaçlayan tatbikatta NATO'nun yüksek asker sayılarına sahip birlikleri, askeri ekipmanları ve ikmal malzemeleri Atlantik geneli ve Avrupa'da sevk etme kabiliyeti de test edilecek.