image

PeyamaKurd - Belçika'nın başkenti Brüksel'de 14 Haziran'da yapılacak zirve ile ilgili açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye ülke liderlerinin alacağı somut ve sağlam kararlarla ittifaka bağlılıklarını teyit edeceklerini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO’nun güçlü bir destekçisi olduğunu belirten Stoltenberg, "NATO zirvesinde ortaklığımıza bağlılığımızı somut ve sağlam kararlar vasıtasıyla göstereceğiz" dedi.

NATO zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Stoltenberg, başta Rusya ve Çin’in eylemleri olmak üzere küresel düzene tehdit oluşturan terörizm, siber saldırılar, yıkıcı teknolojiler ve iklim değişikliğine vurgu yaptı.

Stoltenberg, NATO ülkelerinin bu tehditlere karşı birlikte mücadele ettiklerini dile getirerek, zirvede müttefiklerin teknolojik iş birliğini güçlendirme kararı almalarını umduğunu kaydetti.

Bütçeye 2014’ten bu yana 260 milyar dolar eklendi

Gündem ile ilgili soruları yanıtlayan Stoltenberg, zirvede üye ülkelerin ayrıca NATO’nun orduları ya da partnerleri eğitme kapasitesini güçlendirmeye karar vermesini beklediğini ifade ederek, "İlk defa iklim değişikliğinin güvenliğe etkisini ele alacağız" ifadesini kullandı.

Söz konusu çalışmaların savunma yatırımlarını artırmayı gerektireceğine değinen Stoltenberg şunları dile getirdi:

"Bugün yayınlanan veriler, savunma harcamalarımızı artırdığımız son 7 yıldır doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Savunma bütçelerine 2014’ten bu yana 260 milyar dolar eklendi."