image

PeyamaKurd - Polonya'ya düşen füze ile ilgili dünyada yeni savaş tartışmalara başlarken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ten konuya dair bir açıklama geldi.

Stoltenberg açıklamasında, dün Polonya'ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya'nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını ifade etti.

Polonya'ya füze düşmesi sonrası NATO ülkelerinin büyükelçilerinin acil nitelikli toplantısına başkanlık eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gelişmeleri değerlendirdi.

"Soruşturmanın sonucunu beklemek gerekir"

Stoltenberg, toplantının ardından gazetecilere açıklama yaparak, Polonya'da konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, bunun sonucunu beklemek gerektiğini dile getirdi.

"Atılan füze Ukrayna'nın hatası değil"

Dünkü olayın Rusya'nın Ukrayna'da birçok yere geniş bir füze saldırı dalgası başlatmasından sonra meydana geldiğini ifade eden Stoltenberg şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor. Rusya'nın NATO'ya karşı saldırgan askeri eylemler içinde olduğuna dair gösterge de yok. İlk analizimiz olayın Ukrayna'dan Rusya'nın seyir füzesi saldırısına karşı ateşlenen Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füzeden kaynaklandığını gösteriyor. Ama şunu açıkça söylemeliyim; bu, Ukrayna'nın hatası değil."