image

PeyamaKurd - ABD'de bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırı ile Türkiye'nin NATO üyeliğini veto ettiği İsveç ve Finlandiya'yı ele aldı. Joe Biden ile görüşen Stoltenberg, süreç ile ilgili ortak bir yol bulunması gerektiğini ifade etti.

Stoltenberg buradaki açıklamalarında, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda dile getirdiği endişelerin oturup konuşulması gerektiğini ve şu anda da bunu yaptıklarını dile getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir görüşme yapan Stoltenberg, Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere gelişmeleri aktardı.

"Rusya, NATO'nun güçlenmesine yol açtı"

Stoltenberg, Biden ile hem Ukrayna'da devam eden savaşı hem de ay sonunda Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ni ele aldıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun daha az etkili olmasını istedi ve Ukrayna'yı işgal etti. Ancak doğu kanadında daha çok NATO'nun güçlenmesine yol açtı."

"Türkiye ile ortak bir yol bulmalıyız"

NATO'nun daha da genişlemesi kapsamında son olarak İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatarak, Türkiye'nin bu konudaki duruşunu değerlendiren Stoltenberg açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

"Bir NATO müttefiki olan Türkiye, bazı endişelerini dile getirdiğinde biz her zaman NATO içinde bunu oturup konuşup, bir ortak yol bulmalıyız. Şu anda da tam olarak bunu yapıyoruz. Ankara ile Türkiye yönetimi ile yakın temas halindeyiz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşuyoruz. Aynı zamanda İsveç ve Finlandiya ile de konuşuyoruz. Yakın zamanda Stockholm, Helsinki ve Ankara'dan üst düzey yetkilileri bir araya getireceğiz."