image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin çekildiği INF anlaşmasının yürürlükten kaldırılması halinde siyasi ve askeri önlemler alınacağını ifade etti. 

Stoltenberg, ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği ve Rusya'nın askıya almayı planladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) yürürlükten kaldırılması halinde İttifak'ın caydırıcılık potansiyelini artırmak için siyasi ve askeri önlemler alacağını dile getirdi. 

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın çalışma oturumunu açan Stoltenberg, yaptığı konuşmada Rusya'yı bir kez daha tehdit etti. 

Rusya’ya uyarılarda bulunan Stoltenberg, "Rusya'nın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde İttifak'ın caydırıcılık ve savunma potansiyelinin verimliliğini korumaya yönelik bir dizi siyasi ve askeri önlem üzerinde mutabakat sağlayacağız" sözlerine yer verdi. 

Öte yandan daha önce Stoltenberg, Rusya'nın INF'yi uygulamaya geri dönmemesi halinde NATO'nun önlem alması gerekeceğini belirtmişti. Stoltenberg, "Rusya'nın anlaşmayı kurtarmak için 5 haftası kaldı. Eğer Rusya yükümlülüklerini yerine getirmezse, savunma amaçlı, ölçülü ve koordineli önlemler alacağız" demişti.